menu:  čalúnnictvo   zdravie   produkty   materiály   kontakt   
čalúnnictvo - opravy čalúnenia, výroba čalúneného nábytku, zdravie a vaše pohodlie
  blue kinglinks  orange kinglinks  red kinglinks  black kinglinks 
  zdravie: 

zdravé sedenie

Urobili sme pokus. Rozmiestnili sme v miestnosti rôzne sedátka od vankúša cez taburetky a rôzne stoličky až po fotely. Sledovali sme ako sa budú chovať návštevníci onej miestnosti, ktoré sedenie si vyberú. Odpoveď z tohoto testu asi poznáte aj sami. Vankúš ostal bez povšimnutia a fotel sa silne opotreboval.

Pocit pohodlia pri sedení zohráva tak významnú úlohu, že človek preskočí aj argument prospešnosti. Takže pohodlie plus zdravie. To bolo naše zadanie. Ak sa podarí skĺbiť tieto dva prvky do jedného sedátka, máme vyhraté.

Na obrázku je poloha tela v ergonomicky správnej polohe. V tejto polohe nieje chrbtica deformovaná, nedochádza k jej poškodzovaniu. Skúste si takto sadnúť a zotrvať v nezmenenej polohe niekoľko minút. Ak vám to nerobí problém patríte zrejme k vzácnej menšine trénovaných ľudí. Ak vás po chvíli rozbolí chrbát, alebo sa telo spustí do zhrbenej polohy, budete sa musieť takémuto sedeniu naučiť.
Podobne ako napríklad v ortopédii existujú rôzne rovnátka či korzety, existuje pomôcka pre správne sedenie.

Najľahšie sa správna poloha dosahuje pri sede na klinovej podložke. Vtedy je poloha panvy správne "podsadená" aby mohla chrbtica zaujať ideálnu S-ovitú polohu. Problém s klinovou podložkou, ktorá sa pokladá na štandartnú stoličku spočíva v šmýkaní sa z nej. Aby sa tomuto zošmykávaniu zamedzilo musí vyvíjať sediaci protitlak nohami. A je po výhode. Tento problém vyriešil roku 1979 nórsky dizajnér Peter Opsvik, keď predstavil svoju prvú kľakačku. Protipohyb proti zošmykávaniu zo šikmej sedacej plochy je vyriešený kľačaním. Tým sa zároveň odbremení panve časť váhy. Pri sedení na rovnej ploche je zaťažená celou váhou panva a oba bederné kĺby. Pri kľakosede sa rozdelí medzi zadok a kolená. Pomer akým sa rozloží hmotnosť tela sa dá regulovať nastaviteľným sklonom sedadla. Vo všeobecnosti platí - čím šikmejší sed, tým väčšie zaťaženie na kolená a holene, ale je ľahšie udržať správnu polohu trupu.

Používanie: z vlastnej skúsenosti doporučujem na začiatku používať kľakačku len na dobu pokiaľ je sedenie príjemné. Nezabúdajte že ide o určitý druh telesného cvičenia (posilňovanie svalov chrbta) preto sme k sebe nekompromisný, prísny ale ohľaduplný. Postupne záťaž zvyšujete, sedíte častejšie na nej než na klasickej stoličke.

Od roku 1979 sa začal tradovať nový pojem - dynamické sedenie. Ide o balansovanie na sedacej ploche, čím sa aktivujú chrbtové svaly a obmedzuje sa tak opotrebovanie a deformácie chrbtice. Chrbtové svaly sú to čo sme dlhodobo zanedbávali. Poskytujeme im pohodlie rozvaľovaním sa v kreslách a na pohovkách. Až zmľandravejú do takej miery, že niesme schpní ani zaujať správnu sedaciu pozíciu, už nehovoriac o zotrvaní v nej. Preto vznikli rôzne zdravotné pomôcky - fitlopty ( balančné lopty ) a rôzne iné pružinové riešenia sedadiel.

Zdraviu vyhovujúca no nepríjemne pôsobiaca šikmosť sedenia je teda vyriešená proti-kľakom. Po niekoľkých sedeniach si na tento nový prvok pri sedení zvyknete. Sedenie sa Vám stane po pár týždňoch aj príjemným. Je len potrebné aby sme naučili chrbtové svaly opäť pracovať. Doteraz len zaháľali a odpočívali, teraz už aktívne udržiavajú trup v rovnováhe. Pri tomto sedení sa nedokážete dlhšie ani predkláňať ani zakláňať (to sú vlastne neprirodzené polohy sedenia). Kontrolórom správnosti vzpriamenej polohy je samotné chrbtové svalstvo, ktoré by sa muselo viacej namáhať v nerovných polohách. Preto sa snaží dostať telo a udržiavať ho v polohe vratkej ako keď žonglujete s tanierom na palici.
Výbornou pomôckou na zlepšenie sedenia je - kľakačka.
Príbuzné témy:
zdravie a čalúnenie
zdravý spánok


© eRHá2 design 
taliansko