menu:  čalúnnictvo   zdravie   produkty   materiály   kontakt   
čalúnnictvo - opravy čalúnenia, výroba čalúneného nábytku, zdravie a vaše pohodlie
  blue kinglinks  orange kinglinks  red kinglinks  black kinglinks 
  materiály

Poťahové látky ( textílie )

poťahové textílie

Neodmysliteľnou súčasťou čalúneného nábytku je poťahová látka. Pretože je viditeľná, má pre väčšinu zákazníkov rozhodujúcu dôležitosť. Veľkou mierou sa podieľa na estetickom rozmere výobku. Okrem estetického hľadiska sú dôležité aj ďalšie parametre, ktoré danej textílii pridávaju na hodnote napr. pevnosť, odolnosť voči pošpineniu, čistiteľnosť, hrúbka, pociťovanie pri kontakte s ľudským telom atd. Dnes je ponuka poťahových (bytových) textílií pestrá, bežne sú k dispozícii obyčajné "handry" ale aj vysokokvalitné viacvrstvové poťahové textílie.

Kvalita poťahovej textílie

V odborných kruhoch sa na vyjadrenie kvality textílie používa jednotka "martindale". Názov vznikol z mena autora metódy (angličan Martin Dale), ktorá je založená na princípe oderu až do narušenia súdržnosti vlákien. Testovanie sa prakticky uskutočňuje tak, že testovaná látka sa uchytí do prístroja, a následne sa šúcha krúživým pohybom šmirgľového papiera o predpísanej zrnitosti dovtedy, kým sa vlákna od seba oddelia. Zariadenie spočíta počet pohybov, ktoré boli potrebné na rozodratie testovanej vzorky. Týmto počtom oderov sa vyjaduje kvalita. Za kvalitnú sa považuje textília, ktorá má hodnotu martindale okolo 100.000, naopak podradné sú látky s hodnotou 15.000-20.000.

Poťahové textílie, vzorkovník

Niekoľko desiatok výrobcov, od ktorých nakupujeme poťahové látky neustále inovujú farebné vzory, vyvíjajú nové vlákna a spôsoby tkania texílií. Snažia sa vždy na novú sezónu pripraviť úplne nové alebo aspoň inovované kolekcie látok (podobne ako je tomu vo svete módy).

Preto každý rok obmieňame vzorkovníky látok, častokrát aj tie obľúbené a osvedčené len preto, že ich výrobca prestal vyrábať. Namiesto starých prichádzajú nové kolekcie, ktoré majú modernejší dizajn, ale nie vždy nahradia starý osvedčený typ.

Do nášho vzorkovníka poťahových látok vyberáme každoročne okolo 300-500 vzoriek, z ktorých si naozaj vyberie každý. Vyžiadajte si aktuálne vzorky látok, zašleme vám ich mailom, alebo ukážeme osobne v našej dielni.

Najlepšie sa osvedčujú látky, ktoré sa vyrábajú vo viacerých farebných odtieňoch pre široké možnosti zladenia do každej domácnosti, každému podľa chuti. Dobre sa s nimi dosahujú vzájomé farebné kombinácie pri použití na jednom kuse nábytku.

   
BRISTOL (zväčši obrázok)   BRISTOL2 fareby (málo)
BRIT (zväčši obrázok)   BRIT14 farieb (príliš)
JUSTINE (zväčši obrázok)   JUSTINE3 farby (málo)
LONDON (zväčši obrázok)   LONDON7 farieb (ideálne)
MEXICA (zväčši obrázok)   MEXICA7 farieb (ideálne)
TACONA (zväčši obrázok)   TACONA7 farieb (ideálne)

Výber poťahovej textílie

Pri voľbe poťahovej textílie väčšinou dochádza ku kompromisu. Vyberáme vyhovujúcu kvalitu a vzhľad látky a zároveň je rozhodujúca aj cenová priateľnosť. Poťahová látka najvýznamnejšie ovplyvňuje výslednú cenu čalúneného výrobku či opravy. Všeobecne platí pravidlo - čím kvalitnejšia látka, tým je za vyššiu cenu. Preto je potrebné zvážiť, čo naozaj od poťahovej látky očakávate a potom vybrať v príslušnej kvalitate správny druh a farebný odtieň.

Majte na pamäti, že kvalita látky priamo ovplyvňuje životnosť celého výrobku, preto si nechajte poradiť, než si kúpite nejaký "cenový hit" a po roku ho zničený vyhodíte. V ponuke výrobcov nájdete aj nevhodné látky, ich nízka cena je dosahovaná tým, že sa na výrobu používajú podradné až nevyhovujúce vlákna.

Častým prehreškom býva používanie dekoračných látok na čalúnenom nábytku. Tie sú naozaj neporovnateľne lacnejšie, ale absolútne nevhodné na tieto účely. Sú to látky, ktoré sa používajú na závesy, obrusy a podobné využitie.súvisiace témy:
zdravie a čalúnenie
zdravé sedenie - kľakačka
zdravý spánok - zdravotnný matrac


Poťahové textílie - doc. Ing. Vojtěch NAVRÁTIL, PhD. publikuje články na tému čalúnnictvo, čalúnnické materiály, poťahové látky (textílie) a veľa ďalších informácíí, užitočných aj pre laickú verejnosť .
© eRHá2 design 
čalúnnictvo